Egenskaper
Leveransinfo
Lagerstatus
Butikslager Malmö: Ej i lager
Denna vara görs vanligen på beställning och leveranstiden varierar beroende på hur pass belastad tillverkaren är för närvarande. Efter lagd order kommer ni att få en bekräftelse på er förväntade leveranstid. OBS! Under helg- och semestertider kan fördröjningar tillkomma.
Delbetala med Svea
Produktbeskrivning
Vägglampan Model 237/2 från danska Astep ritades av italienska designern och ingenjören Gino Sarfatti i slutet av 50-talet. Sarfatti var en produktiv designer som skapade över 600 olika lampor men serien Le Sfere, som Model 237/2 är en del av, är den största sammanhängande produktserien i hans breda portfolie. Efter att ha varit ur produktion i över 40 år var det med glädje som Astep 2018 blåste nytt liv i denna ikoniska kollektion.
För att dra tankarna till månen, Sarfattis musa under skapandet, så gjordes kloten i blåst opalglas som ger ett mjukt och behagligt ljussken. Opalglasen vilar sedan varsamt i en stålkonstruktion som färgats antingen svart eller champagne. I stålkonstruktionen har det gjorts små utsnitt för att släppa igenom lampans sladd för att på så vis möjliggöra att rikta lampan upp och såväl som ned.