Egenskaper
Information
Lagerstatus
Butikslager Malmö: Ej i lager
Denna vara görs vanligen på beställning och leveranstiden (ca. 4-6 Veckor) varierar beroende på hur pass belastad tillverkaren är för närvarande. Efter lagd order kommer ni att få en bekräftelse på er förväntade leveranstid. OBS! Under helg- och semestertider kan fördröjningar tillkomma.
Produktbeskrivning
A825 från Fritz Hansen, formgivet av Arne Jacobsen, är ett runt matbord med pelarfot och en generös diameter på hela 120 centimeter. Bordet har samma tidlösa, klassiska estetik som så många andra av designerns verk för varumärket, och harmonierar därför väl tillsammans med dessa i en och samma inredning. Det runda pelarbordet lämnar ingen utanför samtalet under middagarna, samtidigt som alla dina gäster får gott om utrymme för benen utan att behöva trängas.
Bordsskivan finns att köpa i antingen laminat eller valnötsfanér. Till laminat får du dessutom möjligheten att välja mellan standard- eller specialfärger. Observera att borden i laminat kommer med en kant i aluminium, medan modellen i valnöt har en kant av fanér. Om barnen ännu inte är utflugna rekommenderar vi inte att du väljer fanér, då det inte går att slipa bort eventuella repor och annat slitage. Allt detta vilar på ett satinpolerat underrede med fot i förkromat stål.